Bramy segmentowe mogą otwierać się do góry lub na bok. Po otwarciu chowają się pod powierzchnią sufitu lub wzdłuż ściany garażu w zależności od upodobań inwestora i ilości miejsca, jakim dysponuje. Każda brama segmentowa składa się z kilku paneli połączonych ze sobą za pomocą zawiasów, dzięki czemu skrzydło bramy płynnie przesuwa się po prowadnicach w górę i w dół, pomimo że stelaż załamuje się pod kątem 90 stopni. Pancerz przesuwany jest za pomocą łańcucha lub zębatej listwy. Za izolację termiczną odpowiada wypełnienie paneli z pianki poliuretanowej.
Najważniejsze parametry bramy garażowej to termoizolacyjność i bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Wybierając bramę, warto sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, który nie powinien być większy niż 1,5 W/ (m²K), co jest szczególnie ważne przy garażach ogrzewanych lub znajdujących się w bryle budynku. O termoizolacyjności bram decyduje rodzaj wypełnienia oraz system uszczelek pomiędzy panelami i między prowadnicą a skrzydłem. Brama powinna być szczelna, a wszelkie otwory przyczyniają się do strat ciepła.
Dobra brama garażowa powinna być wyposażona w zabezpieczenia antywłamaniowe. O poziomie bezpieczeństwa mówią oznaczenia RC od 1 do 6, a im wyższa klasa, tym lepiej. Warto zainwestować w bramę z zabezpieczeniem przeciążeniowym i chroniącym przed opadnięciem. Z kolei na komfort użytkowania największy wpływ ma napęd i możliwość sterowania automatycznego.
Atutem bram segmentowych jest fakt, że nie potrzebują one wolnego miejsca przed garażem, a więc sprawdzają się nawet na posesjach z krótkim podjazdem. Bramy z napędem podnoszą się w bardzo krótkim czasie, a użytkownik nie musi nawet wysiadać z samochodu. Bramy segmentowe charakteryzują się minimalistycznym i nowoczesnym wyglądem, co sprawia, że pasują do każdego budynku.