Podział bram garażowych ze względu na sposób otwierania


Bramy garażowe pełnią nie tylko funkcję ochronną, jeśli chodzi o przechowywanie auta w optymalnych warunkach temperaturowo-środowiskowych, ale również zabezpieczającą. Dzięki odpowiednio dobranemu rodzajowi wrót można skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo pojazdu, nie dopuszczając, a przynajmniej znacznie utrudniając jego zdewastowanie i kradzież. Jakie są współcześnie popularne rodzaje bram garażowych?

Co się stało z bramami dwuskrzydłowymi?

Najpopularniejszym rodzajem bram garażowych są modele rozwierane dwudrzwiowe, zamykane za zasuwę i zabezpieczone kłódką. Ten typ bowiem już dawno wyszedł i z mody i z użytku. Bramy skrzydłowe są niewygodne, zajmują dużo miejsca, dodatkowo nie są uniwersalne. W przypadku krótkich podjazdów wymuszały korzystanie z przestrzeni ulicznej celem przygotowania garażu do schowania samochodu, gdyż chcąc je otworzyć, należało wpierw wyjechać autem z podjazdu. Dzisiejsze rozwiązania są nie tylko wysoce estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne.

Rodzaje współczesnych bram garażowych

Jedną z najpopularniejszych bram garażowych jest brama segmentowa, zarówno w wersji klasycznej, jak i przemysłowej. W przypadku tego typu wrót drzwi zbudowane są z kilku paneli (drewnianych, aluminiowych) zamocowanych na stalowej blasze i wypełnionej pianką poliuretanową. Cała konstrukcja zamocowana jest na rolkach w prowadnicach, które mocuje się do ścian i sufitów, w ramach których drzwi otwierają się i zamykają bez zajmowania miejsca przed budynkiem. Mogą być doposażone w system automatycznego otwierania, podobnie jak bramy garażowe przesuwne. Pozwalają one maksymalnie wykorzystać nawet mały obszar. Wrota mocuje się na specjalnej szynie, mocowanej do nadproża zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Podobne do nich są bramy rolowane, które pozwalają oszczędzić maksimum miejsca wewnątrz garażu pod sufitem. Gdy brama otwiera się listwy ją tworzące, nawijają się w skrzynkę nad otworem garażowym.

Wróć do bloga