Kiedy warto zdecydować się na wymianę okien?

Kiedy warto zdecydować się na wymianę okien?

Przez okna do naszych wnętrz dostarczamy cenne światło słoneczne i wpuszczamy tlen. Część z nas woli prostotę – żaluzje lub rolety, którymi można regulować tylko intensywność dojścia promieni z zewnątrz – a część stawia na mniej lub bardziej wymyślne dekoracje okien. Jedno jest zawsze wspólne: czasem warto lub wręcz trzeba zdecydować się na wymianę okien. Jakie są ku temu wskazania, kiedy najlepiej to zrobić?

Co wskazuje, że okna należy wymienić?

W niektórych poradnikach przeczytamy założenia, po jakim czasie okna nadają się do wymiany, lecz są to zwykle tezy bez argumentacji. Stare, drewniane okna, które są właściwie konserwowane i poddawane renowacjom, mogą wszak funkcjonować sprawnie przez dekady – w zabytkowych budynkach takie podejście jest wręcz wymagane. Okna z PCV w domu, mieszkaniu, biurze, w obiekcie, w którym nie mamy do czynienia z obsunięciami murów i innymi defektami, mają krótszą żywotność i nie jest to defekt. Okna należy wymienić, gdy z jakiegoś powodu przestają być funkcjonalne (są nieszczelne, nie można nimi sprawnie operować itd.) lub estetyczne, gdy naprawa lub odnowienie się nie opłaca. Wymiana okien jest sensowniejszym rozwiązaniem.

Wymiana okien zaplanowana na ciepłe miesiące

Najlepiej, gdy montaż okien zaplanujemy sobie na ciepłe miesiące. Nie chodzi wyłącznie o to, że zimą podczas wymiany okien do wnętrza dostaje się chłodne powietrze, a my marzniemy. W czasie wymiany możemy być w pracy, czy po prostu wybrać się w inne miejsce, to nie problem. Rzecz w tym, że niektórych produktów, które są wykorzystywane do montażu okien, lepiej używać w dodatnich temperaturach. W pełni zachowują swoje właściwości podczas aplikacji i sprawnie wiążą; to zgodne z zaleceniami od producentów. Jeżeli więc możemy – zaplanujmy wymianę okien na ciepłe miesiące.

Wróć do bloga