3 największe zalety okien energooszczędnych

Okna energooszczędne stają się normą we wszystkich nowobudowanych budynkach bądź tych, które wreszcie poddaje się wymaganej termomodernizacji. Warto przy tym wiedzieć, że ich stosowanie nie jest jedynie obowiązkiem, który miałby narzucać inwestorowi kolejne koszty, a ponad wszystko racjonalnym wyborem, przynoszącym szereg korzyści wszystkim domownikom i środowisku.

Poznaj ich największe atuty!

Okna energooszczędne... czyli co?

Pod terminem okien energooszczędnych należy rozumieć szeroko pojętą grupę przeszkleń, których specjalna konstrukcja zapobiega utracie ciepła. Za ,,energooszczędne” możemy uznać dziś modele, wykazujące się współczynnikiem przenikania ciepła Uw na poziomie maksymalnie 0.9, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi WT 2021. Dla porównania dla starych drewnianych konstrukcji wartość ta mieści się w granicach 1.3-1.6.

Okna energooszczedne
Okna energooszczędne

W celu ograniczenia strat ciepła stosuje się najczęściej podwójne i potrójne szyby, wielokomorowe ramy z wkładkami termoizolacyjnymi oraz podwójne uszczelki. Same przestrzenie między kolejnymi warstwami szkła wypełnia się zaś gazem szlachetnym (najczęściej argonem lub kryptonem) a samą ich powierzchnię pokrywa cienką powłoką z napylonego tlenku metalu, zatrzymującego energię słoneczną.

Po pierwsze – opłacalność!

Tak zaawansowane technicznie konstrukcja niesie za sobą oczywiste oszczędności, bowiem to właśnie przez okna ucieka największa ilość ciepła. Ograniczenie strat energii cieplnej, generowanej przez piec lub pompę ciepła, pozwala na ogrzewanie pomieszczeń zdecydowanie niższą temperaturą, a w konsekwencji – obniżenie rachunków za ogrzewanie. Właściwie wykonana termoizolacja i zakup okien energooszczędnych, pomimo wyższych kosztów początkowych, pozwalają na uzyskanie szybkiego zwrotu inwestycji i cieszenie się komfortowymi warunkami przez cały rok.

Po drugie – izolacja akustyczna

Izolacja akustyczna
Izolacja akustyczna

Okna energooszczędne, za sprawą zwiększonej grubości oraz zastosowania specjalnych uszczelek, pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć hałas, docierający do wewnątrz pomieszczeń. Zaleta ta będzie szczególna istotna dla wszystkich, mieszkających w centrach miast i w pobliżu zakładów produkcyjnych lub restauracji i barów. Odpowiedni dobór i montaż, wykonany przez profesjonalistów, pozwolą ci zapomnieć o utrudniających sen odgłosach tętniącego nocnym życiem centrum.

Ekologia i troska o środowisko

Postępujące zmiany klimatyczne oraz zaostrzane z roku na rok normy emisji energii – zwłaszcza tej, pochodzącej ze źródeł odnawialnych – wymagają stosowania rozwiązań jak najbardziej przyjaznych naturze. Okna energooszczędne produkowane są z myślą o niej w każdym detalu – od wykorzystanych materiałów, aż po ostateczną zdolność do maksymalnego utrzymywania energii, pochodzącej ze słońca. Naturalna dla każdego z nas pogoń za maksymalnymi oszczędnościami łączy się tu więc zmniejszeniem śladu węglowego – a o taką harmonię w innych sferach życia i konsumpcji naprawdę trudno.

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.