Współczynnik przenikania ciepła okien – co to jest?

Nowe przepisy, dotyczące budowania domów, nakładają na inwestora wymóg zachowania jak najwyższej energooszczędności między innymi poprzez ograniczenie strat cieplnych, występujących w budynku. Naturalnie stawia to przed projektantami potrzebę stosowania możliwie jak najbardziej szczelnych okien, wpasowujących się w restrykcyjne standardy. Z artykułu dowiesz się wszystkiego o współczynniku przenikania ciepła, który będzie stanowił dla ciebie podstawę doboru właściwego rozwiązania.

Prawo Budowlane i WT2021 – co mówią przepisy?

Wprowadzenie Dyrektywy Europejskiej 2010/31/UE wiązało się z prawdziwą rewolucją energetyczną we wszystkich państwach członkowskich Unii, nakładając kolektywne wymogi, mające na celu maksymalne ograniczenie energii cieplnej, niezbędnej do ogrzewania budynków, w celu ochrony środowiska przed emisją szkodliwych substancji, powstających w wyniku spalania paliw nieodnawialnych.

Dlaczego warto inwestować w okna energooszczędne?

Wymogi te – najpierw pod nazwą WT 2017, a obecnie WT 2021 – znalazły się w zapisach naszego rodzimego Prawa Budowlanego, w którym sprecyzowano najważniejsze wymienione w niej (dyrektywie) wskaźniki. Spośród nich najbardziej istotnym pozostanie zapis o zapotrzebowaniu budynku na energię pierwotną EP, określający wartość zapotrzebowania budynku na energię, pochodzącą z nieodnawialnych źródeł, oraz najbardziej interesujący nas współczynnik przenikania ciepła U przez przegrody zewnętrzne, czyli ściany zewnętrzne, podłogi, stropy, dachy, drzwi oraz okna. Zgodnie z obowiązującymi przepisami maksymalne zapotrzebowanie na energię nieodnawialną EP może wynosić 70 kWh/ (m2 x rok). Nakłada to na każdego inwestora obowiązek przeprowadzenia gruntownej termomodernizacji oraz zastosowanie nowoczesnych, bardziej ekologicznych kotłów na paliwa odnawialne bądź pomp ciepła.

Jakie okna spełniają normy WT 2021?

W kwestii doboru okien najważniejszy będzie dla nas zapis, określający współczynnik przenikania ciepła przez szybę i ramę okienną Uw, podawany w jednostce W/ (m2K). Według standardu WT 2021 nie może on przekroczyć 0,9 W/ (m2K) dla okien zwykłych i drzwi balkonowych, a dla okien połaciowych – 1,1 W/ (m2K).

 

Warto też wiedzieć, że współczynnik Uw to nie wszystko – liczy się też współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g (im wyższy, tym więcej naturalnego ciepła przenika do wnętrza) oraz współczynnik izolacji akustycznej Rw, który poprawia komfort życia w hałaśliwych miejscach.


Ponadto wielu inwestorów zapomina o wpływie prawidłowego montażu na realną wartość Uw – nawet najlepsze okno, źle osadzone w ścianie, może tracić ciepło i pogarszać bilans energetyczny budynku.

Dlaczego montaż okien wpływa na współczynnik Uw?

Zgodnie z normą PN-EN 14351-1+A1, każdy producent okien jest zobowiązany do podawania wartości Uw dla każdego ze sprzedawanych produktów. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że niektórzy producenci podają jego wartość dla samych szyb Ug oraz ramy okiennej Uf. W takim wypadku informacja na etykiecie o Ug na przykładowym poziomie 0,6 W/ (m2K) nie powinna nas skłaniać z miejsca dla zakupu, gdyż ostateczna wartość współczynnika przenikalności Uw będzie zdecydowanie większa. Sam współczynnik przenikania ciepła przez ramy okienne Uf będzie z kolei zależny głównie od szerokości zastosowanych profili, w myśl zasady im szerszy profil, tym lepsza izolacja ciepła.

Jak sprawdzić współczynnik Uw w praktyce?

Najlepiej korzystać z kart technicznych produktów oraz oznaczeń na etykietach. Zwróć uwagę na pełne wartości Uw (dla całego okna) zamiast pojedynczych wartości szyb czy ram. Jeśli masz wątpliwości, poproś sprzedawcę o pełny raport z badania termicznego konkretnego okna.

 

Chcąc zachować jak najwyższą termoizolację (a co za tym idzie, energooszczędność) przy wyborze okien warto także zainteresować się współczynnikiem przepuszczalności słonecznej G, który określa stopień przenikania energii słonecznej przez szybę. Naturalnie, im wyższy będzie jego poziom, tym lepiej. W tej kwestii najlepszym wyborem okażą się tzw. okna aktywne o współczynniku przepuszczalności większym od 50%.

 

Porównując okna różnych producentów, warto też zwrócić uwagę na różnice w materiałach ram – okna PVC, drewniane i aluminiowe różnią się nie tylko ceną, ale również parametrami cieplnymi.


Dla osób szukających najwyższej jakości termoizolacji, okna z potrójnym pakietem szybowym i ciepłymi ramkami dystansowymi będą najlepszym rozwiązaniem.

Okna energooszczędne kluczem do niższych rachunków!

Pamiętajmy, że zachowanie jak najwyższej energooszczędności domów i innych budynków nie jest jedynie "zbędnym wymysłem", jak zwykły uważać (na szczęście zmniejszające się) grona pseudofachowców. Poza oczywistymi oszczędnościami i łatwością w utrzymaniu komfortowej temperatury, poprzez stosowanie dobrze izolowanych okien przyczyniamy się do zmniejszenia zapotrzebowania na ogrzewanie, a co za tym idzie – zmniejszenia naszego negatywnego wpływu na postępujące zmiany klimatyczne. Jeśli poszukujesz więc specjalistów, którzy pomogą ci kompleksowo w kwestii prawidłowego doboru, montażu i zakupu okien – zapraszamy do kontaktu!