Jak zbudowany jest profil okna?

profile okien

Okna pełnią kluczową rolę w każdym budynku, wpuszczając do wnętrza światło dziennie i zapewniając izolację termiczną oraz akustyczną. Warto więc zrozumieć, jak zbudowany jest profil okna, aby dokonać świadomego wyboru podczas zakupu.

Budowa profilu okiennego

Profil okienny to podstawowy element, na którym opiera się konstrukcja okna. Składa się z kilku części, które łącznie tworzą ramę i skrzydło okienne. Głównym materiałem stosowanym w produkcji profili okiennych są tworzywa sztuczne (np. PVC), drewno oraz aluminium. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady, które warto uwzględnić przy wyborze odpowiedniego rozwiązania. Profil PVC charakteryzuje się wysoką izolacyjnością termiczną i akustyczną, łatwością utrzymania czystości oraz atrakcyjną ceną. Drewniane profile mają naturalny wygląd i są ekologiczne, ale wymagają większej konserwacji. Natomiast profile aluminiowe są odporne na korozję, ale mają niższą izolacyjność termiczną.

Kształt i wymiary profili okiennych

Kształt i wymiary profili okiennych mają istotny wpływ na wygląd oraz funkcjonalność okna. W zależności od potrzeb i preferencji można wybrać okna o różnych kształtach – prostokątnych, owalnych, trapezowych czy łukowych. Wymiary profili okiennych są zróżnicowane, a ich wybór zależy od wielkości otworu okiennego oraz grubości ściany. Standardowe profile mają głębokość zabudowy od 60 do 85 mm, jednak można również znaleźć rozwiązania o większej głębokości, które zapewniają lepszą izolację termiczną i akustyczną. Korzystając z usług naszej firmy, która zapewnia okna w Katowicach, Bytomiu i okolicach, zawsze możesz liczyć na fachowe doradztwo w zakresie doboru odpowiednich profili.

Systemy uszczelek w profilach okiennych

Uszczelki w profilach okiennych pełnią niezwykle ważną funkcję, zapewniając szczelność okna oraz ochronę przed przenikaniem powietrza, wody i hałasu. Wyróżnia się dwa główne rodzaje uszczelek – uszczelki centralne i uszczelki skrzydłowe. Uszczelki centralne znajdują się w rowkach ramy i skrzydła, natomiast uszczelki skrzydłowe są umieszczone na obwodzie skrzydła. Materiałem stosowanym do produkcji uszczelek jest najczęściej kauczuk syntetyczny (EPDM) lub termoplastyczny elastomer (TPE).

Wróć do bloga