Współczynnik przenikania ciepła okien – wszystko, co musisz wiedzieć

Nowe przepisy, dotyczące budowania domów, nakładają na inwestora wymóg zachowania jak najwyższej energooszczędności między innymi poprzez ograniczenie strat cieplnych, występujących w budynku. Naturalnie stawia to przed projektantami potrzebę stosowania możliwie jak najbardziej szczelnych okien, wpasowujących się w restrykcyjne standardy.

W tym artykule dowiesz się wszystkiego o współczynniku przenikania ciepła, który będzie stanowił dla ciebie podstawę doboru właściwego rozwiązania.

Prawo Budowlane i WT2021 – co mówią przepisy?

Wprowadzenie Dyrektywy Europejskiej 2010/31/UE wiązało się z prawdziwą rewolucją energetyczną we wszystkich państwach członkowskich Unii, nakładając kolektywne wymogi, mające na celu maksymalne ograniczenie energii cieplnej, niezbędnej do ogrzewania budynków, w celu ochrony środowiska przed emisją szkodliwych substancji, powstających w wyniku spalania paliw nieodnawialnych.

Współczynnik przenikania ciepła okien
Dom z oknami energooszczędnymi

Wymogi te – najpierw pod nazwą WT 2017, a obecnie WT 2021 – znalazły się w zapisach naszego rodzimego Prawa Budowlanego, w którym sprecyzowano najważniejsze wymienione w niej (dyrektywie) wskaźniki. Spośród nich najbardziej istotnym pozostanie zapis o zapotrzebowaniu budynku na energię pierwotną EP, określający wartość zapotrzebowania budynku na energię, pochodzącą z nieodnawialnych źródeł, oraz najbardziej interesujący nas współczynnik przenikania ciepła U przez przegrody zewnętrzne, czyli ściany zewnętrzne, podłogi, stropy, dachy, drzwi oraz okna. Zgodnie z obowiązującymi przepisami maksymalne zapotrzebowanie na energię nieodnawialną EP może wynosić 70 kWh/ (m2 x rok). Nakłada to na każdego inwestora obowiązek przeprowadzenia gruntownej termomodernizacji oraz zastosowanie nowoczesnych, bardziej ekologicznych kotłów na paliwa odnawialne bądź pomp ciepła.

Okna według standardu WT 2021

W kwestii doboru okien najważniejszy będzie dla nas zapis, określający współczynnik przenikania ciepła przez szybę i ramę okienną Uw, podawany w jednostce W/ (m2K). Według standardu WT 2021 nie może on przekroczyć 0,9 W/ (m2K) dla okien zwykłych i drzwi balkonowych, a dla okien połaciowych – 1,1 W/ (m2K).

Okna energooszczędne
Okna energooszczędne po montażu

Zgodnie z normą PN-EN 14351-1+A1, każdy producent okien jest zobowiązany do podawania wartości Uw dla każdego ze sprzedawanych produktów. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że niektórzy producenci podają jego wartość dla samych szyb Ug oraz ramy okiennej Uf. W takim wypadku informacja na etykiecie o Ug na przykładowym poziomie 0,6 W/ (m2K) nie powinna nas skłaniać z miejsca dla zakupu, gdyż ostateczna wartość współczynnika przenikalności Uw będzie zdecydowanie większa. Sam współczynnik przenikania ciepła przez ramy okienne Uf będzie z kolei zależny głównie od szerokości zastosowanych profili, w myśl zasady im szerszy profil, tym lepsza izolacja ciepła.

Chcąc zachować jak najwyższą termoizolację (a co za tym idzie, energooszczędność) przy wyborze okien warto także zainteresować się współczynnikiem przepuszczalności słonecznej G, który określa stopień przenikania energii słonecznej przez szybę. Naturalnie, im wyższy będzie jego poziom, tym lepiej. W tej kwestii najlepszym wyborem okażą się tzw. okna aktywne o współczynniku przepuszczalności większym od 50%.

Okna energooszczędne kluczem do niższych rachunków!

Pamiętajmy, że zachowanie jak najwyższej energooszczędności domów i innych budynków nie jest jedynie "zbędnym wymysłem", jak zwykły uważać (na szczęście zmniejszające się) grona pseudofachowców. Poza oczywistymi oszczędnościami i łatwością w utrzymaniu komfortowej temperatury, poprzez stosowanie dobrze izolowanych okien przyczyniamy się do zmniejszenia zapotrzebowania na ogrzewanie, a co za tym idzie – zmniejszenia naszego negatywnego wpływu na postępujące zmiany klimatyczne. Jeśli poszukujesz więc specjalistów, którzy pomogą ci kompleksowo w kwestii prawidłowego doboru, montażu i zakupu okien – zapraszamy do kontaktu!

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.